Srdcová slabosť a pichanie pri srdci sú dve rozdielne veci. – Zdravé Noviny

Srdcová slabosť a pichanie pri srdci sú dve rozdielne veci.

S bolesťou sa stretol v živote už každý z nás, ale málo kedy je sprevádzaná s pocitom úzkosti ako keď si myslíme, že sa ozvalo naše srdce. Stačí si len predstaviť, že sedíte v obľúbenej kaviarni a zrazu Vás začne pichať pri srdci. Stŕpne Vám šija, bolesť pulzuje a spojite si to s predstavou, že Vám zlyháva srdce. Okamžite sa […]

Bolesť srdca

S bolesťou sa stretol v živote už každý z nás, ale málo kedy je sprevádzaná s pocitom úzkosti ako keď si myslíme, že sa ozvalo naše srdce.

Náhla bolesť srdca

Stačí si len predstaviť, že sedíte v obľúbenej kaviarni a zrazu Vás začne pichať pri srdci. Stŕpne Vám šija, bolesť pulzuje a spojite si to s predstavou, že Vám zlyháva srdce.

Okamžite sa dostaví úzkosť a obavy, že vaše srdce nie je v poriadku i keď ide o mikro sekundy, ale vo vašej hlave myšlienky prúdia rýchlosťou svetla.

Každý lekár by vám kľudným hlasom povedal, že srdce bolieť nemôže. Ak teda cítite pichanie priamo tam, kde máte srdce, buďte si istý že s veľkou pravdepodobnosťou ide o niečo iné. Treba si uvedomiť že pichanie pri srdci a srdcová slabosť sú diametrálne rozdielne veci. Ako ich rozoznať?

Čo tá bolesť vlastne znamená?
Ak bolesť vyžaruje vľavo od prsnej kosti asi 3 centimetre na úrovni 3. a 4. rebra nahmatáte bolestivý bod, nemusíte hneď utekať na pohotovosť či si volať sanitku, pretože problém nemá srdce, ale vaša chrbtica.

V tomto prípade je bolesť ohraničená a lokalizovaná do jedného malého bodu, ktorý má veľkosť špendlíkovej hlavičky. Keď ho správne rozmasírujete, zistíte, že bolesť vyžaruje do srdcovej oblasti na hrudník z chrbtice medzi lopatkami. Príčinou sú kŕče svalov, ktoré vystielajú vnútornú plochu lopatiek a aj ďalších svalov chrbta.

Tento problém je pomerne rozšírený a to vo všetkých vekových kategóriách. Pichanie pri srdci teda môže hlásiť aj mladík, ktorý často sedáva zhrbený pri počítači a fyzická aktivita nie je práve jeho šálka kávy. V prípade koronárnej bolesti by ste pociťovali plošnú bolesť, pridružili by sa aj ťažkosti s dýchaním a vyžarovanie až tŕpnutie horných končatín, prípadne krku, alebo chrbta.

Ak bolesť neustupuje
Nie ste si istý čo stojí za náhlou bolesťou je vždy lepšie nechať posúdiť lekára. Ak aj ten vylúči postihnutie srdca a ako príčinu uvedie bolesť chrbtice, treba s tým začať niečo robiť.  Zvlášť pri chrbtici je dôležité pochopiť svoju vlastnú zodpovednosť v procese liečenia a aktívneho uzdravovania. Masáž, špeciálne cvičenie na uvoľnenie bolestivého spazmu, uvoľňovacie techniky s koncentráciou na dych a zmena životného štýlu sú najvhodnejším riešením.

Angina pectoris

Keď je srdce bez kyslíka
Vráťme sa však na začiatok. Bolesť na hrudi vyvolaná nedostatkom kyslíka v srdcovom svale je prejavom chorobného stavu zvaného angina pectoris.

Hlavným rizikovým faktorom je ateroskleróza, čiže kôrnatenie tepien. Aterosklerotické pláty sa ukladajú na cievne steny, ktorých úlohou je zásobovať srdce kyslíkom.  Zrazu si srdce pri námahe, po ťažkom jedle či v chladnom prostredí zažiada o kyslík a koronárne cievy nestíhajú.

Ich prietok sa môže zvýšiť až 10-násobne, ale len v prípade, že vaše srdce je zdravé. Ak tomu tak nie je, prihlási sa zvieravá bolesť v strede hrudníka, začne sa šíriť až do krku, pripomína pálenie záhy a vystreľuje do ramien. S týmto stavom automaticky prichádza strach a úzkosť, búšenie srdca, studený pot a typické gesto – dlaň či päsť pritlačená na hrudnú kosť.

Rozvahu a klud
V tej chvíli je najlepšie sadnúť si tak, aby boli chrbát a hlava opreté. Poloha ležmo srdce viac zaťažuje. Úľavu prinesie podanie nitroglycerínu pod jazyk, ale to sme už pri medicínskom riešení problému. Ak teda máte vyššie opísané príznaky, privolajte lekára a on posúdi ďalší postup. Liečba anginy pectoris patrí do rúk odborníka, ktorý sa v spolupráci s pacientom snaží riešiť a liečiť známe rizikové faktory.

Fajčenie, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, cukrovku a obezitu v oblasti brucha. Ak máte bolesti akéhokoľvek druhu, vyhľadajte odbornú pomoc. Či bolesť „pri srdci“ spôsobuje chrbtica alebo srdce, vie jasne povedať iba lekár. Nie vždy musí ísť o život, no ani ľahostajnosť nie je celkom na mieste.

Dýchavičnosť už pri menších aktivitách, potenie a rýchly pulz aj bez námahy sú dôvodom na návštevu lekára. Ale počítajte s tým, že ak sa chcete cítiť lepšie, z veľkej časti k tomu budete musieť prispieť sami.

0 comments

Leave a Reply

Sign In

Reset Your Password

Email Newsletter