Nové onkologické centrum v Komárne vybuduje AGEL – Zdravé Noviny

Nové onkologické centrum v Komárne vybuduje AGEL

V Nemocnici Komárno bude centrum slúžiť pre päťstotisíc obyvateľov zo spádovej oblasti južného a stredného Slovenska. Terajšia prvá etapa výstavby zahŕňajúca obstarávanie moderného lineárneho urýchľovača s CT simulátorom bude stáť štyri milióny eur. Skupina AGEL vybuduje v komárňanskej nemocnici komplexné onkologické centrum z vlastných zdrojov. V súčasnosti prebieha prvá etapa výstavby, ktorá si vyžiada investície v […]

V Nemocnici Komárno bude centrum slúžiť pre päťstotisíc obyvateľov zo spádovej oblasti južného a stredného Slovenska. Terajšia prvá etapa výstavby zahŕňajúca obstarávanie moderného lineárneho urýchľovača s CT simulátorom bude stáť štyri milióny eur. Skupina AGEL vybuduje v komárňanskej nemocnici komplexné onkologické centrum z vlastných zdrojov.

Orientacčný plán nemocnice KomárnoV súčasnosti prebieha prvá etapa výstavby, ktorá si vyžiada investície v hodnote štyri milióny eur. Tá zahŕňa obstarávanie moderného lineárneho urýchľovača s CT simulátorom. Ako uviedol generálny riaditeľ Agelu Milan Leckéši.

Komplexné onkologické centrum zvýši dostupnosť zdravotnej starostlivosti nielen pre obyvateľov Nitrianskeho kraja, ale aj okolitých krajov. Otvorenie oddelenia radiačnej onkológie, ktoré je prvou časťou projektu, je naplánované na december.

Novým prístrojom preskočíme niekoľko vývojových generácií lineárnych urýchľovačov. Hlavný prínos pre pacientov bude v spresnení liečby a šetrení okolitých zdravých tkanív,“ povedal primár oddelenia radiačnej onkológie v Nemocnici Komárno Pavel Demeter. Zámer vybudovať onkologické centrum v Nemocnici Komárno vychádza z lokálnych a medzinárodných štatistík výskytu, úmrtnosti a prevalencie onkologických ochorení v spádovej oblasti.

Dvoj lôžková izba - nemocnica Komárno
Dvoj lôžková izba – nemocnica Komárno

V súčasnosti v nemocnici ošetria cca 700 pacientov ročne pri čom v budúcnosti plánujú ošetriť viac ako 1200 pacientov. “ uviedol riaditeľ Nemocnice Komárno Miroslav Jaška.”

Čím to je, že juhozápad Slovenska rakovina úraduje najviac?
Podľa štatistík OECD patrí Slovenská republika popri Maďarsku k nelichotivým štátom v úmrtnosti na onkologické ochorenia. Z regionálneho pohľadu je najviac postihnutá juhozápadná oblasť Slovenska, ide o okresy Komárno, Dunajská Streda, Galanta, Nové Zámky, Levice, Veľký Krtíš a Šaľa.

Z pohľadu onkologických pracovísk v rámci regionality a výskytu onkologických ochorení Agel predpokladá rozšírenie spádovej oblasti. Mala by zahŕňať okresy Komárno, Nové Zámky,
Levice, Dunajská Streda, Šaľa, Galanta, Veľký Krtíš a Krupina. Táto spádová oblasť predstavuje takmer 500 000 obyvateľov.

Hovorkyňa spoločnosti AGEL SK, a. s., Alžbeta Sivá
Uviedla, že zámerom je dosiahnutie úrovene špičkových pracovísk ako v zahraničí. Rozšírenie diagnostickej sekcie, zvýšenie počtu CT vyšetrení a vyšetrení s pomocou magnetickej rezonancie, výstavba PET/CT pracoviska a patológie. Ako sa predpokladá bude poskytnutá pre tritisíc pacientov s nádorovými ochoreniami za rok pri predpokladanom ročnom raste dve percentá.

0 comments

Leave a Reply

Sign In

Reset Your Password

Email Newsletter