Tie najnebezpečnejšie vírusy sveta – Zdravé Noviny

Tie najnebezpečnejšie vírusy sveta

Číhajú na nás všade. Sú najmenšími z doteraz známych pôvodcov infekčných chorôb. Ich veľkosť je iba desať až tristo milióntin milimetra. Prenikajú do nášho tela, napádajú bunky a spôsobujú nepríjemné infekcie. Vírusy nikdy neboli také nebezpečné a agresívne ako dnes. Môžu sa preniesť z človeka na človeka, zo zvieraťa na zviera, no dnes zaznamenávame čoraz častejšie […]

Číhajú na nás všade. Sú najmenšími z doteraz známych pôvodcov infekčných chorôb. Ich veľkosť je iba desať až tristo milióntin milimetra. Prenikajú do nášho tela, napádajú bunky a spôsobujú nepríjemné infekcie.

Vírusy nikdy neboli také nebezpečné a agresívne ako dnes. Môžu sa preniesť z človeka na človeka, zo zvieraťa na zviera, no dnes zaznamenávame čoraz častejšie aj prenos zo zvieraťa na človeka. Prenášajú sa znečistenými potravinami, telesným kontaktom s infikovaným, pohlavným stykom alebo kvapôčkovou infekciou.

Vírus je biologický systém infikujúci živé bunky v biologických organizmoch, patriaci medzi nebunkové organizmy.Vírusy vkladajú vlastný genetický materiál do buniek nášho tela. Infikované bunky pritom prasknú a zahynú. Do okolia sa vylúčia novovzniknuté vírusy, ktoré infikujú ďalšie bunky.

V minulosti skolili milióny ľudí vírusy hemoragickej horúčky- eboly, španielskej chrípky či besnoty. Medzi najnebezpečnejšie choroby vyvolávané vírusmi, ktoré ohrozujú aj vo vyspelých krajinách populáciu možno zaradiť tzv. “civilizačné ochorenia”: AIDS/ HIV, Hepatitídu, HPV (ľudský papilomavírus), ale aj vtáčiu, či obávanú prasaciu chrípku. Niektoré vírusy spôsobujú zápalové ochorenia, druhé rakovinu, tie najhoršie môžu spôsobiť bolestivú smrť.

Ebola

ebola

Vírus Eboly sa objavil od čias svojho vzniku v roku 1976 podruhýkrát na opičej farme v Restone, v roku 1989 v americkom štáte Texas.

Vírusy Ebola patrí do skupiny filovírusov, ktoré sú schopné vyvolať vysoké hemoragické horúčky spojené s obrovskými bolesťami a vnútorným krvácaním.

Medzi ľuďmi sa tento vírus prenášal najmä v krajinách tretieho sveta priamym stykom s infikovanými telesnými tekutinami. V súčasnosti tiež nie je hrozba úplne zažehnaná, pretože vírus je nestály a môže kedykoľvek zmutovať.

Doposiaľ sú známe až 4 kmene vírusu. Proti ebole stále neexistuje žiadna účinná liečba, profylaxia ani vakcína, hoci pokusy o jej vynájdenie sú u virológov stále na poprednom mieste.

Pravé kiahne

ovčie kiahne
Vírus pravých kiahní (variola major)
Patrí do skupiny ortopoxvírusov. Pravé kiahne sa najčastejšie prenášajú infekciou, alebo formou priameho kontaktu s kožou nakazeného, pričom riziko úmrtnosti pri nákaze tvorilo v minulosti približne 40%.História očkovania proti kiahňam siaha až do 18. storočia, keď anglický lekár Edward Jenner objavil, že človek infikovaný kravskými kiahňami sa stáva imúnnym voči vírusu pravých kiahní.

V minulosti zahubil vírus pravých kiahní zo všetkých infekčných chôrôb najviac ľudí v histórii z celkového počtu vyhasnutých životov pri epidémiách. Vďaka vakcinačnému programu WHO bolo ale ochorenie zneškodnené už v roku 1979. Poslednýkrát sa paradoxne vírus pravých kiahní objavil v roku 1997 v

Afrike a dodnes je neznáme kam sa stratilo 200 ton bojových látok obsahujúcich vírus pravých kiahní, ktoré vlastnil počas vojny bývalý Sovietsky zväz. Otázka využitia vírusu pravých kiahní ako biologickej zbrane vyvoláva mnohých štátoch naliehavú potrebu zhromažďovania potrebných vakcín.

HIV / AIDS

HIV virus
HIV vírus / AIDS
Najzávažnejšia pohlavne prenosná choroba v súčasnosti vyvolaná vírusom HIV ( Human Immunodeficiency Virus). Je pomenovaná podľa anglickej skratky jej názvu Acquired Immunodeficiency Syndrom, čo znamená syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti.Predstavuje pohromu pre spoločnosť 21. storočia, pretože napriek tomu, že už v minulom storočí vedci štruktúru vírusu HIV preskúmali lepšie ako vírus eboly, stále neexistuje voči nemu účinná protilátka, ktorá by zabránila smrteľnému koncu tejto pliagy.

Nebezpečný retrovírus HIV bol objavený a popísaný po prvý krát v roku 1981. K prenosu vírusu HIV najčastejšie dochádza akýmkoľvek pohlavným stykom.

U narkomanov k prenosu dochádza krvnou cestou, nakaziť sa je možné aj telesnými tekutinami (materské mlieko, spermie). Parodoxné je, že tak ako u hepatitídy typu C, vírus sa môže prejaviť až o niekoľko rokov od nakazenia. Najväčšia miera výskytu tejto zákernej choroby je podľa štatistík paradoxne na vysnívaných dovolenkových ostrovoch- Bermudy a Bahamy.

Hepatitída C

Hepatitída C
Hepatitída C

Predstavuje závažný celospoločenský a medicínsky problém nielen v SR, ale aj vo svete. Odhaduje sa, že vo svete je vírusom hepatitídy C infikovaných asi 180 miliónov ľudí. Nebezpečenstvo spočíva najmä v tom, že proti hepatitíde C narozdiel od typu A a B zatiaľ neexistuje očkovacia látka.

V súčasnosti sú však dostupné lieky, ktoré pri včasnej diagnostike môžu väčšinu pacientov vyliečiť. Vírus HCV je menší ako vlnová dĺžka viditeľného svetla, prenáša sa prevažne priamym kontaktom s krvou, to znamená, že infikovaná krv sa dostane do krvi postihnutého človeka.

Menej častými, ale možnými spôsobmi prenosu sú pohlavný styk, či prenos z infikovanej matky na dieťa počas tehotenstva alebo pôrodu. Ďalšou možnosťou je infikovanie pri transfúzii krvi alebo plazmy.

Vírus môže spôsobiť dlhodobú infekciu a po dlhšom čase spôsobiť cirhózu alebo rakovinu pečene a následne viesť až k zlyhaniu pečene.

Vtáčia chrípka

vtáčia chrípka
Vírus vtáčej chrípky.

Chrípkový vírus je u ľudí veľmi nákazlivý, existuje niekoľko jeho variant, no iba vo výnimočných prípadoch je smrteľný. Vedci sa ale obávajú, že vírus vtáčej chrípky, ktorý sa vyskytol v Hongkongu v roku 1997 a preniesol sa neznámym spôsobom na človeka, by si v budúcnosti mohol vymeniť genetický materiál s vírusom obyčajnej ľudskej chrípky:

Tým by sa otvorila možnosť k vzniku nového organizmu, proti ktorému nie je väčšina populácie odolná. Vírus vtáčej chrípky H5N1 je pre kurčatá smrteľný.

Ak by si vtáčí vírus subtypu H5 vymenil gény s bežným, pre ľudí infekčným druhom chrípkového vírusu napríklad N2, nový zmutovaný kmeň bude zaznamenať pre populáciu ozajstnú záhubu.

Prenesením vtáčej chrípky zo zvieraťa na človeka v minulosti sa otvorila “pandorina skrinka”. V budúcnosti by totiž celkom pokojne mohlo dôjsť k infekcii oboma vírusmi súčasne, ich genetický materiál môže zmutovať a súčasne vzniknúť nový smrtiaci supervírus, ktorý môže niektoré krajiny pokojne vyprovokovať až k biologickému terorizmu.

HPV – ľudský papilomavírus (human papilomavirus)

HPV
HPV vírus.

Tento vírus je považovaný za najrozšírenejšie pohlavne prenosné ochorenie vyvolávajúce od kožných lézií až po smrteľnú rakovinu v čoraz častejších prípadoch.

V mnohých prípadoch infekcia HPV prebieha asymptomaticky a organizmus sa do 24 mesiacoch vďaka svojej vlastnej obranyschopnosti vírusu dokáže zbaviť. Až v roku 1954 bol prvýkrát dokázaný prenos

Sign In

Reset Your Password

Email Newsletter