Neliečená alergia môže poškodiť zdravie. – Zdravé Noviny

Neliečená alergia môže poškodiť zdravie.

Alergikov neustále pribúda, rozširujú sa však aj možnosti liečby. Alergénová imunoterapia dokáže nielen utlmiť prejavy alergie, ale aj pomôcť k úplnému vymiznutiu jej príznakov. Alergia je nežiaducou reakciou imunitného systému na vonkajšie podnety, zvyčajne na alergény prostredia. Za posledných 30 rokov sa celosvetovo pozoruje každoročný nárast alergických chorôb. V súčasnosti trpí alergiou každý druhý až tretí obyvateľ […]

Alergikov neustále pribúda, rozširujú sa však aj možnosti liečby. Alergénová imunoterapia dokáže nielen utlmiť prejavy alergie, ale aj pomôcť k úplnému vymiznutiu jej príznakov.

Alergia je nežiaducou reakciou imunitného systému na vonkajšie podnety, zvyčajne na alergény prostredia.

 • Za posledných 30 rokov sa celosvetovo pozoruje každoročný nárast alergických chorôb. V súčasnosti trpí alergiou každý druhý až tretí obyvateľ našej planéty. Výskyt je vyšší v bohatších krajinách, nižší v chudobnejších, aj následkom nedostatočnej diagnostiky v hospodársky málo rozvinutých štátoch.
 • Na niekoľkonásobnom náraste alergických chorôb sa podieľajú viaceré príčiny – genetické faktory, zmeny spôsobu života, ale tiež zmeny vonkajšieho i vnútorného prostredia.
 • Typický priebeh alergických chorôb sa začína v dojčenskom veku potravinovou alergiou a atopickým ekzémom, pokračuje inhalačnými alergiami s nádchou, zápalom spojoviek, prínosových dutín a bronchiálnou astmou. U mnohých pacientov prejavy alergie vymiznú v puberte, viacerí s nimi však bojujú po celý život.
 • Najčastejšie prejavy alergie sú vodnatá nádcha, kýchanie, zápal spojoviek, záchvaty dýchavice, kožné prejavy atopického ekzému a žihľavky, bolesti brucha, hnačka, vracanie, opuchy pier, hrdla, lokálne a celkové reakcie po uštipnutí hmyzom až anafylaktický šok (akútny stav s následkom poklesu krvného tlaku, dušnosti až zlyhania krvného obehu).
 • Diagnóza sa stanovuje dôkladnou anamnézou, kožnými testami včasnej precitlivenosti, špecifickými protilátkami voči príčinnému alergénu a ďalšími doplňujúcimi vyšetreniami.
 • Základnou liečbou alergických chorôb je odstránenie príčinného alergénu, liečba celkovými i lokálnymi antihistaminikami a alergénovou imunoterapiou.
 • Alergénová imunoterapia na rozdiel od liečby, ktorá blokuje príznaky alergickej choroby (napr. antihistaminiká), predstavuje liečbu, ktorá pôsobí na vlastnú príčinu choroby.
 • V prevencii alergických chorôb sa uplatňuje dojčenie, vyhýbanie sa potravinovým alergénom, diétny režim, redukcia stresov, úprava domáceho prostredia, obmedzenie pobytu v prírode v čase sezónneho výskytu alergénov, obmedzenie kontaktu s domácimi zvieratami a ochrana pred uštipnutím blanokrídlym hmyzom.

  Autor
  MUDr. Daria Buchvaldová, PhD.

0 comments

Leave a Reply

Sign In

Reset Your Password

Email Newsletter